drzwi przesuwne inspiracje
Drzwi przesuwne industrialne – na wielkie wejście!
Wyrafinowany, a jednocześnie niezobowiązujący, a momentami wręcz ‘luźny’ styl industrialny, nie zadowala się zwykłymi, klasycznymi drzwiami wewnętrznymi. Jakie zatem wybrać drzwi do wnętrz w industrialnym stylu, by nie zepsuć ich przemysłowego klimatu? By zachować ten oryginalny charakter, będący synonimem wolności i niezależności? Sprawdź nasze propozycje i zapewnij sobie wielkie wejście!
1. Przestrzeń
Styl industrialny narodził się z potrzeby zagospodarowania starych, opuszczonych poprzemysłowych budynków i fabryk. Naturalne jest zatem to, że jego podstawą jest otwarta przestrzeń. Urządzając mieszkanie czy dom w takim stylu, jeśli tylko jest taka możliwość powinniśmy unikać wszechobecnych ścian czy konserwatywnych podziałów na salon, kuchnię i sypialnię, decydując się na odpowiednie drzwi industrialne. Większość z nas potrzebuje bowiem wydzielonych stref, pozwalających na zachowanie intymności, dlatego już na etapie planowania, budowy, renowacji czy remontu, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które bez wnętrzarskiego ekshibicjonizmu, pozwolą taką otwartą przestrzeń stworzyć.
Jednym z takich rozwiązań są drzwi przesuwne industrialne zamontowane na stalowych szynach, umożliwiających przesuwanie się skrzydeł drzwi wzdłuż sąsiadującej ściany. Dzięki swojej konstrukcji, drzwi te zyskują zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi, gdyż nie zabierają przestrzeni, potrzebnej do otwierania skrzydeł klasycznych modeli. Dodatkowo, drzwi przesuwne pozwalają na łatwe otwarcie przestrzeni i szybkie zlikwidowanie podziałów między pomieszczeniami. Jednocześnie, nie wymuszają one poświęcenia komfortu użytkowników na rzecz zachowania odpowiedniego stylu, gdyż po ich ponownym zasunięciu, każdy z domowników może na powrót schronić się we własnej przestrzeni.
Co więcej, drzwi przesuwne industrialne pomogą dodatkowo zachować jednolity charakter wnętrz i minimalistyczny porządek, bez ‚zaśmiecania przestrzeni’ zbyt dużą ilością zbędnych drobiazgów. Systemy przesuwne mogą zostać bowiem wykorzystane nie tylko do drzwi wewnętrznych, ale także do stworzenia drzwi od szaf i szafek, drzwi do spiżarni czy skrzydeł chowających telewizor wiszący na ścianie.
2. STAL
Stal to nieodzowny element konstrukcyjny wnętrz industrialnych. Materiał ten, z oczywistych względów stosowany w budowaniu hal, fabryk i innych wnętrz przemysłowych, pojawia się we współczesnych loftach i apartamentach pod postacią belkowania, frontów kuchennych, jak również drzwi. Drzwi przesuwne industrialne stylu mogą być w całości metalowe bądź – w nieco delikatniejszej wersji, łączyć w sobie elementy metalowe z wypełnieniem ze szkła. Idealnym przykładem są drzwi Atelier – surowe, a jednocześnie eleganckie i praktyczne.
PS: Jeśli szukasz alternatywy dla zimnej stali, pomyśl o skrzydłach z kredowym wykończeniem. Twoje zapiski będą przyjemnym elementem podkreślającym charakter wnętrza.
3. Szkło lub lustro
Kolejną opcją, która pozwoli na zachowanie prostoty formy, a jednocześnie otwartej przestrzeni, które charakteryzują ‘pofabryczny’ design, są drzwi szklane lub lustrzane. O ile te pierwsze świetnie sprawdzą się w korytarzu czy między salonem a jadalnią, wizualnie powiększając przestrzeń, te drugie pozwolą na zachowanie większej intymności. Lustrzane drzwi z powodzeniem stosować można w sypialni, garderobie czy korytarzu. Jako drzwi od szafy, lustrzana tafla w stalowej ramie i na stalowej prowadnicy, szczyci się oczywiście dodatkową funkcjonalnością, której żadnej z Pań lubiących sprawdzać stan gotowości lub formę przed lustrem, tłumaczyć nie trzeba. Gładkie tafle szklanych lub lustrzanych drzwi, harmonizować będą doskonale z industrialną surowością wykończenia. Drzwi Lara będą tego najlepszym przykładem – przejrzyj się w nich koniecznie, a na pewno się zakochasz!
4. Drewno
Jednym ze styli charakteryzujących wnętrza poprzemysłowe, jest styl industrial vintage. Styl ten dopuszcza nieco większą ‘przytulność’, nieco większą ilość przedmiotów i nieco większą ilość… sęków! Drewno, obecne w tych przestrzeniach w postaci blatów stołów, blatów kuchennych, starych szafek, czy właśnie drzwi, doskonale podkreśla ‚wiekowość’ murów i wydobywa zamierzony charakter ‚odzyskanego’ wnętrza. Nic tak dobrze nie obłaskawia surowego charakteru wnętrz industrialnych, jak naturalne ciepło tego materiału, doskonale widoczne w jego usłojenu. Drewniane drzwi przesuwne, których kolor dobrać można idealnie do innych drewnianych elementów obecnych w naszym industrialnym apartamencie, staną się doskonałym dopełnieniem starannie zaplanowanej przestrzeni, w której niegdyś huczały maszyny i obracały się tłoki. Tu drewno łagodzi obyczaje! Zobacz, jakie kolory drewna oferujemy w modelu Loft lub Duet, a jeśli szukasz czegoś cieplejszego, ale mniej zobowiązującego, sprawdź model z płytą OSB.
5. Nie samymi drzwiami loft żyje…
Drzwi przesuwne to nie tylko jeżdżące wzdłuż sąsiadującej ściany skrzydło. To także równie stylowe systemy drzwi przesuwnych, na które składają się szyny, wieszaki i rolki jezdne. Jeśli zależy Ci na zachowaniu maksymalnie industrialnego charakteru wnętrza, wybierz model Roller z rolkami przypominającymi koła maszyny. Dla industrial vintage i drewnianych drzwi, rozważ Podkowę, natomiast największą prostotę zapewni Ci najbardziej chyba popularny model Simple.
Drzwi przesuwne, idealnie sprawdzające się jako drzwi do wnętrz w industrialnym stylu, charakteryzują się konstrukcją i funkcjonalnością, które doskonale wpisują się w założenie surowego, a jednocześnie oryginalnego wykończenia mieszkań i apartamentów o takim charakterze. Drzwi te zapewnią Ci łatwość montażu, swobodę i komfort życia oraz przestrzeń, której nie dadzą Ci klasyczne drzwi skrzydłowe. Tak naprawdę nie potrzebujesz wiele więcej. Z Reno wielkie wejście masz już zagwarantowane!
Zobacz także:
Ładne te drzewa. I przede wszystkim łatwe do montażu.
A jak z ich szczelnością? Czy przepuszczają zapachy?
Dziękujemy! Bardzo nam miło, tz nam się podobają 😉 Drzwi odstają od ściany na około 18mm (różnice w poszczególnych modelach).
Piękne inspiracje! Styl industrialny jest zdecydowanie moim ulubionym!